مزایای شرکت هلدینگ (شرکت مادر)

  مزایای شرکت هلدینگ (شرکت مادر) عبارت‌اند از:

  1. تنوع در سرمایه‌گذاری

  بردن سرمایه به سمت شرکت‌های هلدینگ (شرکت مادر) باعث می‌شود تنوع سرمایه‌ایجاد شود. داشتن تنوع در سرمایه یکی از توصیه‌های کارشناسان سرمایه‌گذاری است. تنوع در سرمایه امکان بالاتر رفتن سرمایه را بیشتر می‌کند.

  1. تضمین پرداخت وام

  بازپرداخت وام‌های دریافتی توسط شرکت هلدینگ از طریق سرمایه شرکت‌های فرعی صورت می‌گیرد. به همین دلیل شرکت‌های فرعی و سرمایه آن‌ها، شرکت هلدینگ را در موقعیتی قرار می‌دهد که حتی در صورت ورشکستگی می‌تواند جوابگوی مشکلات مالی خود باشد. چراکه در حالت ورشکستگی شرکت مادر در حالت روز اول خودش قرار می‌گیرد و نه پایین‌تر از آن.

  1. حاکمیت سیاست یکپارچه

  در این شرکت‌ها از اتخاذ سیاست‌های دست‌وپا گیر خبری نیست، شرکت‌ها می‌توانند برای تمام مجموعه‌های تحت نظر خود و کوچک‌تر سیاست‌های یکسان در نظر بگیرند. از دیگر مزایای شرکت‌های هلدینگ، اتخاذ سیاست‌های یکپارچه در مقابل سیاست‌های نامنظم شرکت‌های کوچک است. به معنای دیگر، شرکت‌های هلدینگ می‌توانند برای تمام مجموعه‌های خود و شرکت‌های کوچک‌تر زیرمجموعه‌هایشان، سیاست‌های یکسانی را در نظر بگیرند بدون این‌که بخواهند در مدیریت فردی مدیران شرکت‌های تابعه مداخله کنند.

  1. ریسک کمتر

  از برترین مزایای شرکت هلدینگ ، این است که کمتر از سایر شرکت‌ها با ریسک‌های معمول در سرمایه‌گذاری مواجه هستند. تنها ریسکی که ممکن است با این شرکت‌ها همراه باشد، سرمایه‌ای است که در آن سرمایه‌گذاری شده و ممکن است برگشت داده نشود.

  1. استفاده از موقعیت شرکت‌های زیرمجموعه

  شرکت هلدینگ (شرکت مادر) می‌تواند از مزایا و امتیازات شرکت‌های زیرمجموعه خود استفاده کند. در این شرکت با متحد کردن سرمایه و توان شرکت‌های کوچک در فعالیت‌های بزرگ و بین‌المللی فعالیت می‌کند.

  1. محفوظ ماندن شخصیت حقوقی شرکت‌های تابعه

  با سهامدار شدن شرکت هلدینگ (شرکت مادر) شخصیت حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه از بین نمی‌رود. بلکه شرکت‌های زیرمجموعه شخصیت حقوقی خود را حفظ می‌کند و شرکت مادر فقط به اعمال مدیریت بر آن‌ها می‌پردازد.

  1. بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی

  یکی از مزایای شرکت هلدینگ به‌موجب قوانین به شرکت‌های مادر داده شود معافیت‌های مالیاتی است.

  1. صرفه‌جویی در هزینه‌ها به‌وسیله حذف تسهیلات یا کارکنان مازاد

  شرکت مادر با استفاده از شرکت‌های زیرمجموعه خود می‌تواند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند و بدین ترتیب کارها با سرعت و هزینه کمتر انجام می‌شود.

  1. استفاده از مدیران متخصص و کارآمد

  شرکت هلدینگ (شرکت مادر) در مجموعه‌های تابع خود از بهترین مدیران استفاده می‌کند. این امر از طریق اعمال سهام در انتخاب هیئت‌مدیره صورت می‌گیرد و بدین طریق شرکت مادر برای رسیدن به سوددهی بیشتر از مدیران متخصص در هر یک از شرکت‌های تابعه استفاده می‌نمایند.

  1. ورود سریع به بازار محصولات جدید بدون صرف زمان اضافه

  شرکت مادر برای ورود به بازار محصولات جدید زمان کمتری احتیاج دارد. چراکه با خرید سهام شرکت جدید به‌راحتی می‌تواند وارد بازار آن شود.

  1. قدرت چانه‌زنی در معاملات تجاری و بازرگانی

  شرکت هلدینگ (شرکت مادر) به دلیل تعداد زیاد شرکت زیرمجموعه راحت‌تر می‌تواند در بازار جهانی فعالیت کند و قدرت بالاتری برای کسب سود بیشتر دارا می‌شود.

  خواندن
  نمونه صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه
  Share.

  مشاور و مدیر در حوزه حاکمیت شرکتی، امور هیات مدیره و مجامع

  لغو پاسخ