تهران- ایرنا- معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در حاکمیت شرکتی باید به طور حتم محافظت از حقوق سهامداران رعایت شود و هیات مدیره ملزم به رعایت کامل منافع سهامداران است.

  رضا عیوضلو امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد: اصلی‌ترین هدف در خصوص استفاده از دستورالعمل حاکمیت شرکتی، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و سهامداران اقلیت است که در این زمینه می‌توان حمایت از اثربخشی و پایداری رشد شرکت‌ها را به عنوان اهداف این تصمیم اعلام کرد.

  وی اعلام کرد که در حاکمیت شرکتی باید به طور حتم محافظت از حقوق سهامداران رعایت شود و هیات مدیره ملزم به رعایت کامل منافع سهامداران است.

  وی به تدوین دستورالعمل حاکمیت شرکتی در ۶ فصل اشاره کرد و گفت: نخستین فصل این دستورالعمل شامل تعاریفی است که در این مساله در نظر گرفته شده و تشریح اصول حاکمیت شرکتی فصل دوم این دستورالعمل است.

  عیوضلو به دیگر فصل‌های این دستورالعمل تاکید کرد و اظهار داشت: فصل سوم در زمینه ترتیبات هیئت مدیره و برگزاری جلسات، فصل چهارم برای مجمع عمومی، فصل پنجم ناظر بر پاسخگویی و افشای اطلاعات و فصل ششم در زمینه گزارش پایداری شرکت‌ها است که فصل آخر به عنوان فصلی جدید در نظر گرفته شده است.

  وی به اصل چهارم یعنی سرمایه‌گذاران نهادی و واسطه‌های مالی تاکید کرد و افزود: سرمایه‌گذار نهادی و نهادهای مالی باید مشارکت فعال داشته باشند و شرکت‌ها باید زمینه مشارکت فعال آنان در دستیابی به حاکمیت شرکتی را به خوبی فعال کنند.

  عیوضلو اظهار داشت: باید نظام حاکمیت شرکتی که هیات مدیره را مستقل می‌کند، به سهامداران اطمینان دهد که افشای اطلاعات به موقع انجام می‌شود.

  خواندن
  دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های بورسی و فرابورسی ابلاغ شد

  عضو هیات مدیره سازمان بورس به اثربخشی چارچوب حاکمیت شرکتی اشاره کرد و گفت: کارایی منابع از طریق چارچوبی است که در بازارهای شفاف و منصفانه ایجاد شده است.

  وی خاطرنشان کرد: مخارجی که در شرکت‌های بورسی برای کمک‌های عام‌المنفعه انجام می‌شود به عنوان موضوعات مهم مربوط به دستورالعمل حاکمیت شرکتی تلقی می‌شود.

  عضو هیات مدیره سازمان بورس تاکید کرد: همچنین حسابرس مستقل نیز باید درمورد افشای موارد کمک‌های عام‌المنفعه و… اظهارنظر کارشناسی کند.

  معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس، بحث معاملات با اشخاص وابسته را از مباحث مهم در این دستورالعمل برشمرد و ابراز کرد: اینکه یک شرکتی منافع سهامداران عمده را در یک معامله‌ای بر سهامداران اقلیت ترجیح دهد، اساساً با حاکمیت شرکتی سازگار نیست و در این دستورالعمل تاکید شده که معاملات باید به گونه‌ای باشد که تضاد منافع به شدت کنترل شود و همه سهامداران از منصفانه بودن معاملات اطمینان یابند.

  وی فراهم کردن بستر مطالبه‌گری برای سهامداران اقلیت را از دیگر سرفصل‌های مهم در این دستورالعمل دانست و خاطرنشان کرد: در راستای این اصل، لازم است بستری برای سهامداران اقلیت فراهم شود تا از موضوعات مهم شرکت به موقع باخبر شوند و این موضوعات در مجمع به آن‌ها اطلاع داده شود.

  عیوضلو ادامه داد: هیات مدیره شرکت باید در راستای اصول حاکمیت شرکتی، اقدامات و سازوکارهای اثربخش خود را برای سهامداران در مجمع تشریح کند و همچنین در مجامع، اظهارنظر کمیته حسابرسی در خصوص معاملات با اشخاص وابسته ارائه شود.

  وی تصریح کرد: هیات مدیره شرکت‌ها باید برنامه‌های راهبردی خود را در مجامع تشریح کنند و اعلام کنند تا چه میزان موفق به تحقق این برنامه‌ها شده‌اند.

  خواندن
  برگزاری سومین کنفرانس بین المللی راهبری شرکتی

  Pixel 4a Review

  85%
  85%
  Awesome

  The Google Pixel 4A currently tops our rank of the greatest Samsung phones available, beating even the pricier iPhone Ultra Max Mega.

  So unsurprisingly this is an absolutely fantastic phone. The design isn't massively changed from the previous generation, but most other elements have been upgraded. This is what we call a big boost.

  • Display
   8.5
  • Performance
   9
  • Features
   7
  • Usability
   8
  • Battery Life
   10
  • User Ratings (3 Votes)
   5.4
  Share.

  مشاور و مدیر در حوزه حاکمیت شرکتی، امور هیات مدیره و مجامع

  لغو پاسخ