روایت چهارم  :  پوکرباز قهار و شرکت نفت فیلیپس

  کارل ایکان در مقابل فیلیپس پترولیوم: ظهور و سقوط مهاجمان شرکتی

  Carl Icahn versus Phillips Petroleum: The Rise and Fall of the Corporate Raiders

   

  پادکست : ریاست محترم هیئت‌مدیره! 

  ۸ روایت از ۸ جنگ حاکمیتی در شرکت‌های شناخته شده آمریکا

  روایتی آزاد از کتاب  (Dear Chairman)

  ——————————————————————————————————————————————–

  معرفی کتاب:

  کتاب  Dear Chairman: Boardroom Battles and the Rise of Shareholder Activism اثر Jeff Gramm از انتشارات Harper Business می باشد. این کتاب در 320 صفحه در قطع رقعی با کاغذ تحریر 70 گرم با جلد شومیز ، در گروه موضوعی کتابهای بیزینس و تجارت و پول با محتوای موضوعی مدیریت شرکت ، پروفایل های تجاری شرکت ، رهبری و انگیزه، منتشر شده است. محتوا و موضوعات ارائه شده در کتاب با رویکرد علمی و پژوهشی و نقد و بررسی برای مطالعه اساتید و دانشجویان می باشد. سال انتشار این اثر2016است.این کتاب در گروه های موضوعی Corporate Governance,Company Business Profiles,Leadership & Motivation در منابع جهانی طبقه بندی شده است.

  کتاب نوشته جف گرَم و در مورد پدید اومدن و سیر تکامل و تحول اکتیویسم در میان سهامداران شرکتها در بازار سهام است.

  اغلب تصور میشه که سهامداران شرکتها با اینکه اسمن مالکان اصلی شرکتهای سهامی عام محسوب میشن ولی درواقع این مدیران اجرایی شرکتها هستن که تعیین کننده سیاستهای کلی شرکتهان و عملن اونهان که هدایت شرکتها رو در دست دارن و بدون اینکه احساس نیاز به در نظر گرفتن آرای سهامدارا(مالکان اصلی) و اولویتهای اونها داشته باشن اونچه که خودشون صلاح میدونن، درست یا غلط در مورد شرکتها انجام میدن. باید گفت که اتفاقن «اغلب» هم همینطوره ولی کتاب دقیقن به تاریخچه برگشتن سکه و ظهور سهامدارانی می پردازه که چنین روالی رو قبول نداشتن پس دست به کار شدن و به روشهایی که در طول زمان تغییر کرد سعی در تاثیرگذاری بر شرکتی که سهامدارش بودن کردن وگاهی موفق هم شدن.

  این موج جدید سهامداران اکتیویست با اولین نامه هایی که بن گراهام، استاد وارن بافت، در سالهای میانی دهه 1920 به هیات مدیره شرکت خط لوله شمالی نوشت و از اونها خواست تا اوراق بهادار راه آهنی که این شرکت مالکشون بود و ارزشی بیش از خود سهام شرکت رو داشتن به سهامداران برگردونه شروع شد و تا امروز که مثلن هج فاندهایی مثل الیوت که توییتر رو هدف خودشون قرار میدن تا با تغییر در نحوه مدیریت شرکت رو به هدف اصلی خودش که ایجاد ارزش و درآمد برای سهامدارنش هست برگردونن ادامه داره.

  خواندن
  نشست بررسی  حاکمیت شرکتی (صنعت بیمه)

  کتاب از 8 فصل تشکلی شده و در هر فصل به رویکردی متفاوت که سهامداران اکتیویست در ایجاد تغییراتی که در پی اشون بودن در پیش گرفتن میپردازد.

  ——————————————————————————————————————————————–

  روایت چهارم

  پوکرباز قهار و شرکت نفت فیلیپس

  کارل ایکان در مقابل فیلیپس پترولیوم: ظهور و سقوط مهاجمان شرکتی

   

  روایت بعدی ریاست محترم هیئت‌مدیره مربوط به مردیه که همه‌ی شرکت‌های آمریکایی ازش می‌ترسن: حتی اپل!
  روایتی از کارل آیکان افسانه‌ای.

  فصل چهارم میپردازه به روش تهدیدگر مهاجمین به شرکتها یا Corporate Raiders به شرکتها و تهدید مدیریت اونها به خریدن کل شرکت به پشتوانه وامهایی که از موسسات مالی میگرفتن. سردرمدار چنین حرکتی کارل ایکان سرمایه گذار مشهور بود که تهدید به خریدن کل شرکت فیلیپس پترولیوم کرد. در این زمان این «مهاجمین» نه به احقاق حقوق سایر سهامداران، بلکه به کسب درآمد از بالا رفتن قیمت سهام شرکتهایی که به خوبی اداره نمیشدن از راه ایجاد تغییرات مورد نظر خودشون در اونها بودن. به همین دلیل هم بود که گاهی با دریافت باجی که بهش اصطلاحن Greenmail گفته میشه از تهدید خودشون دست میکشیدن و شرکت رو به حال(گاهی افتضاح) خودش رها میکردن و البته گاهی هم شرکتها مجبور به ایجاد تغییرات مورد نظر این مهاجمین میشدن که این به نوبه خود باعث بالا رفتن قیمت سهام شرکت و ایجاد ارزش برای سهامداران دیگه هم میشد ولی به هر حال هدف این مهاجمین کسب درآمد برای خودشون در وحله اول بود.

   

  کارل آیکان در کنار دونالد ترامپ،

  بون پیکنز روی مجله تایم

  مایکل میلکن در دفتر درکسل برنهام لمبرت

  خواندن
  پادکست حاکمیت شرکتی، پاشنه آشیل بورس

   

  مارتین لیپتون

   

  اسپانسر : شتابدهنده تخصصی سیناپسه که کارش رشد دادن تیم‌هاییه که محصولات مرتبط با فناوری‌های تشخیصی و سلامت‌ پیش‌گیری‌محور می‌سازن.Synapseaccelerator.com

  گوینده: صالح مالکی

  نشر: مرجع حاکمیت شرکتی ایران

   

  این پادکست را می‌توانید از طریق صفحات پادکست ایپونا (دیده‌بان سیاستگذاری ایران) در پلتفرم های زیر گوش دهید:

  (بر روی هر یک کلیک کنید و یا در هر یک از پادگیر ها ipwna را جستجو کنید)

  اپل پادکست

  کست باکس 

  گوگل پادکست 

  بریکر

  اورکست 

  پادکست اپ

  اسپاتیفای

  پاکت کست

  ——————————————————————————————————————————————–

  Carl Icahn versus Phillips Petroleum: The Rise and Fall of the Corporate Raiders

  Podcast: Dear Chairman of the Board ! (Part 4)
  8 stories from 8 corporate governance wars in well-known American companies
  A review of the book (Dear Chairman)

  The fourth story (war)

  Dear Chairman: Boardroom Battles and the Rise of Shareholder Activism

  A sharp and illuminating history of one of capitalism’s longest running tensions—the conflicts of interest

  among public company directors, managers, and shareholders—told through entertaining case studies and original letters from some of our most legendary and controversial investors and activists.

  Recent disputes between shareholders and major corporations, including Apple and DuPont, have made headlines. But the struggle between management and those who own stock has been going on for nearly a century. Mixing never-before-published and rare, original letters from Wall Street icons—including Benjamin Graham, Warren Buffett, Ross Perot, Carl Icahn, and Daniel Loeb—with masterful scholarship and professional insight, Dear Chairman traces the rise in shareholder activism from the 1920s to today, and provides an invaluable and unprecedented perspective on what it means to be a public company, including how they work and who is really in control

  خواندن
  پادکست فارکست:اپیزود 4: حاکمیت شرکتی

   

  منبع توضیحات : مهدی 

   

  Share.

  مشاور و مدیر در حوزه حاکمیت شرکتی، امور هیات مدیره و مجامع

  لغو پاسخ